Історія церкви
В результаті перемоги у російсько-турецькій війні 1787-1791 рр. Росія повернула територію вздовж Чорного моря, яка була споконвічно слов’янською, включаючи турецький замок та поселення під назвою Хаджибей. На цьому місці в 1794 р. за наказом російської імператриці Катерини II було засновано місто Одесу. У 1804 році, до Одеси прибули з Німеччини, Австрії, Швейцарії, Франції християни – послідовники вчень Лютера та Кальвіна, лідерів великої релігійної Реформації у Європі XVI століття. Спочатку християни-протестанти склали в Одесі одну громаду, а 1843 р. розділилися на лютеранську та кальвіністську. Кальвіністи називалися в Англії пресвітеріанами, у Швейцарії та Голландії – реформатами, у Франції – гугенотами. У США конфесія отримала назву ‘Євангельської пресвітеріанської церкви’. Громада в Одесі називалася до революції реформатською. Вона була знищена у 1925 р. радянською владою та відновлена у 1996 р. Зараз релігійна громада має повну назву «Євангельська реформатська пресвітеріанська церква” м.Одеси.
Про будинок
В1849 р. губернатор Одеси Михайло Воронцов дозволив реформатській громаді купити з торгів старі будинки на розі вулиць Преображенської та Херсонської. Цар Микола I подарував громаді землю для будівництва молитовного будинку. Так у 1851 р. на цьому місці було збудовано будинок реформатської церкви, замість якого тут же у 1896 р. було спроектовано будівлю, що дожила до наших днів.
Будівництво велося інженером Християном Скведером за проектом відомого петербурзького архітектора, академіка Віктора Олександровича Шретера під наглядом архітектора Олександра Осиповича Бернардацці. У триповерховому будинку храму розташовувались школа, бібліотека, простора зала для богослужінь, де на великих вікнах були виконані чудові вітражі та встановлений орган. Внутрішнє оздоблення храму відрізнялося строго витриманою простотою.
2001 року відроджена громада загалом відреставрувала будівлю храму. Величезну допомогу у фінансуванні реставраційних робіт надали пресвітеріанські церкви США. Реставраційні роботи виконувались за архівними кресленнями. Стиль храму, планування, вітражі було збережено.
У 2004 р. встановлено новий орган, отриманий одеською церквою в дар завдяки особистим зусиллям американського пастора та органіста Лоуренса Роффа. Його численні концерти дозволили зібрати необхідні кошти, щоб в Одесі знову зазвучав орган із унікальними можливостями.